Çoklu Zeka - Sözel

Pazar, Mayıs 21, 2017 (0) Yorum

Zeka, kişinin kapasitesinin, mantık, anlama, kendini tanıma, öğrenme, duygusal bilgi birikimi, planlama, yaratıcılık ve sorun çözme gibi farklı yollarla tanımlanmasıdır. Daha genel olarak, bilgiyi sezme ve bir çevre ve ona bağlı unsurla uyum sağlayan davranışlara ilişkin uygulamalı bilgiyi elinde tutma kabiliyeti olarak tanımlanabilir.

Çoklu (sekizli) zeka sistemi

 

 

 

Sözel-dilsel zeka

Shakespeare

Dili etkili biçimde kullanma, kelimelerle ve seslerle düşünme ve dildeki kompleks anlamları kavrayabilme süreçleriyle ilgilidir. Sözel zekası gelişmiş kişiler, kavramları dinleyerek öğrenmeyi severler, kelime hazineleri oldukça geniştir, dilleri kolay öğrenirler, cümleler arasındaki benzerlikleri kolayca seçip ifade edebilirler.

Yorumlar 0

Yorum Bırak

Diğer Blog Yazıları

KİTAP KÖŞESİ : Ercan Altuğ Yılmaz : Herkes için Oyunlaştırma

Çarşamba, Temmuz 3, 2019 344 Yorum

Ercan Altuğ Yılmaz : Herkes için Oyunlaştırma

KİTAP KÖŞESİ : DANIEL H.Pink : Drive ( Nasıl motive oluruz? / Nasıl motive ederiz? )

Pazar, Ağustos 6, 2017 1 Yorum

Ödül ve ceza sistemi tamamen geçen yüzyıla ait şeylerdir. Drive, yirmi birinci yüzyıl şirketi olmak için özerklik, ustalık ve amaç konularında bir üst aşamaya terfi etmemiz gerektiğini söylüyor.

Büyük Alman Düşünür GOETHE : Sadece bir gerçek vardır.

Pazar, Temmuz 30, 2017 2 Yorum

Bütün girişimler göz önüne alındığında, sadece bir tek gerçek vardır : GERÇEĞİN FARKINDA OLMAMAK. bu, sayısız fikir ve planı oldurur.

KİTAP KÖŞESİ : JOE VITALE: Hayatın Kayıp Kullanım Kılavuzu

Perşembe, Haziran 22, 2017 3 Yorum

Her Şey Mümkündür

Y Kuşağı Özellikleri

Perşembe, Haziran 15, 2017 1 Yorum

Y kuşağı 4 yıl öncesine kadar “hep BEN” derken son yıllarda bu değişim gösteriyor. Genel gözlemlere göre şu özellikler öne çıkıyor.

Yaratıcılık Nasıl Beslenir

Cuma, Haziran 2, 2017 2 Yorum

Yaratıcılık konusunda bugün yaşanmakta olan krizin nedenleri olarak, standart testler, kalıplara hapsedilmiş eğitim yöntemleri, sanat eğitimine getirilmiş kısıtlamalar ve TV izleme alışkanlığı geliyor.