Hayal Kuran Çocuklar Dünyayı Kucaklar.

Pazar, Mayıs 14, 2017 (0) Yorum

Albert Einstein’a göre  “Hayal etmek, bilgiden daha önemlidir. Bilgi sınırlıdır, ama hayal etmek heyecanla gelişip evrim yaratarak dünyayı kucaklamaktır”.

Bugün ki eğitim sisteminin yaratıcılığı tamamen yok ettiğini söylemek doğru değildir, ancak baskıladığını söyleyebiliriz. Yaratıcılığın ortaya çıkarılması ve beslenmesi gerekir.

Geçen yıl World Economic Forum’un “Geleceğin Meslekleri” başlıklı raporunda 4. Endüstri Devrimi’nde aşağıdaki üç temel beceriye sahip insanlara gereksinim duyulacağı belirtiliyor :

1-      Karmaşık problem çözümü

2-      Eleştirel düşünce

3-      Yaratıcılık   

Karmaşık problem çözümü ve eleştirel düşünce, olayları farklı açılardan değerlendirme becerisine bağlı olarak gelişir. Bunun için de yaratıcılık gerekir.

Yaratıcılık, iş hayatında binlerce e-postayı ve anlamsız sunumları gereksiz kılar, çünkü önümüzde durduğu halde göremediğimiz yeni fırsatları algılamamızı sağlar.

Yaratıcılık geliştirilebilir. Beghetto’ya göre dijital medya kullanımı arttıkça gençlerin yaratıcılıkları da gelişiyor. Son yapılan araştırmaya göre de küçük çocuklarda hayal gücü video oyunu sırasında tavan yapıyor.

** Herkese Bilim Teknoloji Dergisi’nden derlenmiştir. 

Yorumlar 0

Yorum Bırak

Diğer Blog Yazıları

KİTAP KÖŞESİ : Ercan Altuğ Yılmaz : Herkes için Oyunlaştırma

Çarşamba, Temmuz 3, 2019 212 Yorum

Ercan Altuğ Yılmaz : Herkes için Oyunlaştırma

KİTAP KÖŞESİ : DANIEL H.Pink : Drive ( Nasıl motive oluruz? / Nasıl motive ederiz? )

Pazar, Ağustos 6, 2017 1 Yorum

Ödül ve ceza sistemi tamamen geçen yüzyıla ait şeylerdir. Drive, yirmi birinci yüzyıl şirketi olmak için özerklik, ustalık ve amaç konularında bir üst aşamaya terfi etmemiz gerektiğini söylüyor.

Büyük Alman Düşünür GOETHE : Sadece bir gerçek vardır.

Pazar, Temmuz 30, 2017 2 Yorum

Bütün girişimler göz önüne alındığında, sadece bir tek gerçek vardır : GERÇEĞİN FARKINDA OLMAMAK. bu, sayısız fikir ve planı oldurur.

KİTAP KÖŞESİ : JOE VITALE: Hayatın Kayıp Kullanım Kılavuzu

Perşembe, Haziran 22, 2017 3 Yorum

Her Şey Mümkündür

Y Kuşağı Özellikleri

Perşembe, Haziran 15, 2017 1 Yorum

Y kuşağı 4 yıl öncesine kadar “hep BEN” derken son yıllarda bu değişim gösteriyor. Genel gözlemlere göre şu özellikler öne çıkıyor.

Yaratıcılık Nasıl Beslenir

Cuma, Haziran 2, 2017 2 Yorum

Yaratıcılık konusunda bugün yaşanmakta olan krizin nedenleri olarak, standart testler, kalıplara hapsedilmiş eğitim yöntemleri, sanat eğitimine getirilmiş kısıtlamalar ve TV izleme alışkanlığı geliyor.