Yaratıcılık Nasıl Beslenir

Cuma, Haziran 2, 2017 (0) Yorum

Yaratıcılık konusunda bugün yaşanmakta olan krizin nedenleri olarak, standart testler, kalıplara hapsedilmiş eğitim yöntemleri, sanat eğitimine getirilmiş kısıtlamalar ve TV izleme alışkanlığı geliyor.

Ebeveynlerin aşağıdaki basit adımları izlemeleri yaratıcılığı geliştirmeye yardımcı olacaktır :

1-      Evde ve sınıfta yaratıcılığı besleyen ve sanata öncelik veren bir ortam yaratın. Boyama, resim yapma, oyun hamuru ile üç boyutlu şekiller yapma,  müzik dinleme vb.

2-      Çocuğun doğal merakına set çekmeyin; yaratıcılığını sürdürmesini sağlayın. Meraklı sorularının yanıtını kendisinin bulmasına yardımcı olun.

3-      Doğru yanıtı bulmaktan çok, orijinal fikirlere odaklanmasını sağlayın, hata yapmalarına izin verin.

4-      Problemleri alışılmamış yöntemlerle çözmeye özendirin, sizlerle ters düşmelerine öfke ile karşılık vermeyin. Çözüm için farklı seçenekler bulmaya özendirin.

5-      TV izlemek gibi pasif faaliyetleri sınırlandırın. Video oyunlarının pozitif etki ettiği ispatlansa da harcanan süreyi kısıtlamakta yarar var.

6-      Oyuna daha uzun zaman ayırmalarına izin verin. Doğal eğilimlerini sergileme şansı yakalayıp gerçek yeteneklerini keşfetmeleri sağlanır.

7-      Yaratıcılık sergiledikleri zaman çocukları ödüllendirmeyin. Önemli olan nihai sonuca değil, sürece odaklanmaktır.

8-      Ebeveyn ve öğretmen arasındaki iletişimi önemseyin. Çocuğu iki taraf da daha iyi tanıyarak konuların pekişmesi sağlanır.

** Herkese Bilim Teknoloji Dergisi’nden derlenmiştir. 

Yorumlar 0

Yorum Bırak

Diğer Blog Yazıları

KİTAP KÖŞESİ : Ercan Altuğ Yılmaz : Herkes için Oyunlaştırma

Çarşamba, Temmuz 3, 2019 344 Yorum

Ercan Altuğ Yılmaz : Herkes için Oyunlaştırma

KİTAP KÖŞESİ : DANIEL H.Pink : Drive ( Nasıl motive oluruz? / Nasıl motive ederiz? )

Pazar, Ağustos 6, 2017 1 Yorum

Ödül ve ceza sistemi tamamen geçen yüzyıla ait şeylerdir. Drive, yirmi birinci yüzyıl şirketi olmak için özerklik, ustalık ve amaç konularında bir üst aşamaya terfi etmemiz gerektiğini söylüyor.

Büyük Alman Düşünür GOETHE : Sadece bir gerçek vardır.

Pazar, Temmuz 30, 2017 2 Yorum

Bütün girişimler göz önüne alındığında, sadece bir tek gerçek vardır : GERÇEĞİN FARKINDA OLMAMAK. bu, sayısız fikir ve planı oldurur.

KİTAP KÖŞESİ : JOE VITALE: Hayatın Kayıp Kullanım Kılavuzu

Perşembe, Haziran 22, 2017 3 Yorum

Her Şey Mümkündür

Y Kuşağı Özellikleri

Perşembe, Haziran 15, 2017 1 Yorum

Y kuşağı 4 yıl öncesine kadar “hep BEN” derken son yıllarda bu değişim gösteriyor. Genel gözlemlere göre şu özellikler öne çıkıyor.

Yaratıcılık Nasıl Beslenir

Cuma, Haziran 2, 2017 2 Yorum

Yaratıcılık konusunda bugün yaşanmakta olan krizin nedenleri olarak, standart testler, kalıplara hapsedilmiş eğitim yöntemleri, sanat eğitimine getirilmiş kısıtlamalar ve TV izleme alışkanlığı geliyor.